ANASAYFA

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

TANITIM
AKADEMİK PERSONEL
ÖĞRENCİ
LİSANS
YÜKSEK LİSANS (TEZLİ)
DOKTORA
SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ
MEZUNLARIMIZ
İDARİ YAPI
GÖREV DAĞILIMI
ANABİLİM DALLARI
ULUSLARARASI İLİŞKİLER TOPLULUĞU
FAKÜLTEMİZ
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
ULUSLARARASI İLİŞKİLER KONFERANSI (UCIR)
BÖLÜM DERGİSİ
ÖNCEKİ ETKİNLİKLER

 

 

English

ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ TANITIMI

 

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bİlimler Fakültesi bünyesinde 1982 yılında kurularak lisans öğrencisi almaya başlayan Uluslararası İlişkiler Bölümü, günümüzde binlerce mezuna sahiptir. Lisans düzeyinin yanı sıra Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programları da bulunmakta olan Uluslararası İlişkiler Bölümünün amacı, başta Türk dış politikası olmak üzere uluslararası politikanın temel sorunlarını anlamak, Türkiye'nin çıkarlarını kavramak ve bu konularda bilim dünyasını ve kamuoyunu aydınlatmaktır.

Küreselleşme süreci ile birlikte "uluslararası ilişkiler" kavramının anlamındaki genişlemeye paralel olarak, Bölüm programı sürekli bir şekilde kendini yenilemektedir. Bu bağlamda Lisans, Yüksek Lisans (Tezli), Doktora ve Ortadoğu Çalışmaları (Doktora) programlarında yer alan zorunlu derslerin yanı sıra bölüm içi ve bölüm dışı seçimlik derslerle öğrencilerin kendi kariyer hedefleri doğrultusunda gereken donanıma sahip olmaları sağlanmaktadır.

Bölümümüzde Lisans düzeyinde 1,400 öğrenci, Yüksek Lisans düzeyinde 37 öğrenci, Doktora düzeyinde ise 21 öğrenci bulunmaktadır. Kuruluşundan günümüze kadar bölümümüzden Lisans düzeyinde yaklaşık 7,000, Yüksek Lisans düzeyinde 102, Doktora düzeyinde ise 46 öğrenci mezun olarak Türkiye ve dünyada kamu sektöründe, özel sektörde ve akademik alanda kariyerlerini sürdürmektedir.

Misyon ve Vizyon


 

©2010 DEPARTMENT OF INTERNATIONAL RELATIONS All rights reserved.